Usługi oferowane przez cech:
Do zadań Cechu należy w szczególności:
1/ utrzymanie i podnoszenie godności zawodowej członków.
2/ prowadzenie wśród członków pracy społeczno – wychowawczej mającej na celu szerzenie zasad etyki zawodowej oraz prawidłowego i rzetelnego wykonywania zadań.
3/ reprezentowanie interesów członków wobec terenowych organów władzy i administracji państwowej, organizacji społecznych i gospodarczych.
4/ badanie i ocena sytuacji oraz warunków pracy na terenie działania cechu, stanu wykorzystania jego możliwości usługowych i produkcyjnych oraz sporządzanie sprawozdań statystycznych dotyczących działalności cechu.
5/ oddziaływanie w kierunku zapewnienia – zgodnie z potrzebami społecznymi – prawidłowości wykonywania przez członków zadań, zwłaszcza w zakresie usług dla ludności.
6/ udzielenie członkom pomocy przy wykonywaniu zleceń w drodze udzielenia porad i informacji, wystąpień i interwencji.
7/ udzielenie informacji o usługach świadczonych przez członków oraz ich możliwości produkcyjnych.
8/ rozpatrywanie skarg na działalność członków i wykonywanie związanych z tym kontroli.
9/ popieranie i rozwijanie postępu technicznego i gospodarczego, otaczanie opieką członków pracujących nad wynalazczością i usprawnieniami technicznymi, organizowanie i popieranie klubów postępu technicznego, popieranie rozwoju rzemiosł artystycznych, organizowanie konkursów, wystaw, pokazów oraz muzeów.
10/ organizowanie pomocy w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych członków i pracowników zakładów.
11/ propagowanie, koordynowanie i nadzorowanie przygotowania zawodowego.
12/ współpraca z władzami oświatowymi i szkołami zawodowymi w zakresie dokształcania uczniów.
13/ roztaczanie opieki nad młodzieżą.
14/ udzielenie pomocy członkom cechu w zapewnieniu warunków bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach oraz organizowanie szkolenia w tym zakresie.
15/ organizowanie działalności społecznej, kulturalnej i oświatowej dla członków i ich rodzin oraz uczniów i pracowników cechu i zakładów, a także członków ich rodzin.
16/ współpraca z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w zakresie właściwego wykonywania przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych.
17/ delegowanie przedstawicieli cechu do organów kolegialnych, w których udział przedstawicieli przewidują przepisy szczególne oraz do organizacji społecznych, w pracy których uczestniczy rzemiosło i przedsiębiorczość.
18/ zgłaszanie na wniosek Izby Rzemieślniczej, kandydatów na członków komisji egzaminacyjnych oraz na rzeczoznawców do wydawania opinii w zakresie spraw dotyczących rzemiosła i przedsiębiorczości.
19/ dokonywanie na wniosek osób zainteresowanych, fachowej oceny pracy wykonywanej przez członków cechu i wydawanie w tym przedmiocie opinii .
20/ udzielenie informacji dotyczących warunków wykonywania działalności gospodarczej oraz udzielenia pomocy organizacyjnej członkom uruchamiającym zakłady, w szczególności młodzieży wyszkolonej w rzemiośle i przedsiębiorstwie.
21/ prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie:
prowadzenie obsługi informacyjnej w zakresie spraw dotyczących działalności gospodarczej.
prowadzenie na rzecz członków doradztwa podatkowego oraz biura podatkowego.
prowadzenie szkoleń kursowych w różnych formach na rzecz osób prawnych i fizycznych zrzeszonych w Cechu.
prowadzenie doradztwa w zakresie ubezpieczeń społecznych, prowadzenie dokumentacji ZUS i ochrony środowiska.
wynajem pomieszczeń.